Raymond Bygg ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 717 495 | 420 970 | 545 868 | 463 352 | 528 061 | 745 628 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 223 | 2 595 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 722 718 | 423 565 | 545 868 | 463 352 | 528 061 | 745 628 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 187 594 | 84 241 | 238 715 | 87 627 | 147 423 | 203 732 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 187 594 | 84 241 | 238 715 | 87 627 | 147 423 | 203 732 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 232 281 | −195 800 | −32 172 | 68 572 | 4 914 | 161 258 |
| Summa eget kapital | 535 124 | 339 324 | 307 153 | 375 725 | 380 638 | 541 896 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 114 000 | 927 000 | 1 200 000 | 1 274 000 | 1 120 000 | 1 767 000 |
| Rörelseresultat | 272 476 | −195 779 | −31 859 | 67 469 | 4 029 | 166 069 |
| EBITDA | 275 104 | −193 151 | −29 264 | 67 469 | — | — |
| Resultat före skatt | 272 476 | −195 800 | −32 172 | 68 572 | 4 914 | 166 675 |
| Årets resultat | 232 281 | −195 800 | −32 172 | 68 572 | 4 914 | 161 258 |
| Personalkostnader | 611 424 | 586 277 | 636 036 | 634 920 | 647 646 | 606 671 |
| Avskrivningar | 2 628 | 2 628 | 2 595 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Raymond Bygg AB
Översikt
Raymond Bygg AB (org.nr 556916-9682) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Klövedal. Bransch enligt SCB: byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 767 000 kr, vilket är 57,8 % mer än året innan (1 120 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 161 258 kr (9,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 767 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 745 628 kr och det egna kapitalet 541 896 kr (soliditet 72,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.