Lovart ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2025–2026
| 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 2 342 940 | 2 264 578 |
| Summa anläggningstillgångar | 143 314 | 140 323 |
| Summa tillgångar | 2 486 254 | 2 404 901 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 88 654 | 35 024 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 298 654 | 223 024 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 19 746 | −5 723 |
| Summa eget kapital | 2 187 600 | 2 181 877 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 207 236 | 10 278 |
| Rörelseresultat | −48 628 | −68 470 |
| EBITDA | −42 988 | −62 830 |
| Resultat före skatt | 29 055 | −5 723 |
| Årets resultat | 19 746 | −5 723 |
| Personalkostnader | 157 283 | 42 695 |
| Avskrivningar | 5 640 | 5 640 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Lovart AB
Översikt
Lovart AB (org.nr 556916-3891) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Matfors. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 10 278 kr, vilket är 95,0 % mindre än året innan (207 236 kr). Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 5 723 kr. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 10 278 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 404 901 kr och det egna kapitalet 2 181 877 kr (soliditet 90,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-26. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.