Anderssons Tak & Byggservice i Kallernäs ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 883 772 | 578 786 | 679 785 | 518 713 | 895 588 | 801 850 |
| Summa anläggningstillgångar | 346 317 | 383 008 | 309 178 | 116 445 | 45 901 | 10 120 |
| Summa tillgångar | 1 230 089 | 961 794 | 988 963 | 635 158 | 941 489 | 811 970 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 460 598 | 405 952 | 404 252 | 187 248 | 427 541 | 154 320 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 838 389 | 620 093 | 612 250 | 395 246 | 635 539 | 247 978 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 0 | 1 | 35 012 | −136 801 | 64 001 | 258 042 |
| Summa eget kapital | 391 700 | 341 701 | 376 713 | 239 912 | 305 950 | 563 992 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 511 000 | 1 893 000 | 2 431 000 | 1 946 000 | 2 001 000 | 2 049 000 |
| Rörelseresultat | 36 641 | −161 926 | 38 072 | −136 623 | 62 489 | 118 353 |
| EBITDA | 95 955 | −63 240 | 149 728 | −25 733 | 133 033 | 154 134 |
| Resultat före skatt | 560 | 1 700 | 44 220 | −136 801 | 64 001 | 234 096 |
| Årets resultat | 0 | 1 | 35 012 | −136 801 | 64 001 | 258 042 |
| Personalkostnader | 717 240 | 726 274 | 1 083 388 | 704 297 | 594 991 | 577 188 |
| Avskrivningar | 59 314 | 98 686 | 111 656 | 110 890 | 70 544 | 35 781 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Anderssons Tak & Byggservice i Kallernäs AB
Översikt
Anderssons Tak & Byggservice i Kallernäs AB (org.nr 556915-8305) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Storå. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 049 000 kr, vilket är 2,4 % mer än året innan (2 001 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 4,0 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 258 042 kr (12,6 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 2 049 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 811 970 kr och det egna kapitalet 563 992 kr (soliditet 69,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.