F&ACT PRODUCTION ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 500 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 676 535 | 530 475 | 524 715 | 71 041 | 198 073 | 775 083 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 777 000 | 594 000 | 794 000 | 594 000 | 594 000 |
| Summa tillgångar | 676 535 | 1 307 475 | 1 118 715 | 865 041 | 792 073 | 1 369 083 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 235 819 | 25 202 | 23 949 | 21 384 | 251 017 | 10 984 |
| Långfristiga skulder | 0 | 1 200 000 | 930 975 | 473 185 | 167 671 | 0 |
| Summa skulder | 318 819 | 1 225 202 | 954 924 | 494 569 | 418 688 | 10 984 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 154 163 | −275 443 | 81 518 | 206 681 | 2 913 | 984 714 |
| Summa eget kapital | 357 716 | 82 273 | 163 791 | 370 472 | 373 385 | 1 358 099 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 3 732 229 | 310 188 | 10 973 | 1 067 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 258 813 | −158 427 | −27 868 | −3 683 | 1 966 | −6 480 |
| Resultat före skatt | 198 811 | −275 443 | 84 315 | 208 407 | 3 660 | 988 525 |
| Årets resultat | 154 163 | −275 443 | 81 518 | 206 681 | 2 913 | 984 714 |
| Personalkostnader | 1 688 406 | 173 221 | 0 | — | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 1 | 0 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | 500 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: F&ACT PRODUCTION AB
Översikt
F&ACT PRODUCTION AB (org.nr 556915-4486) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Strömstad. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2025 var en vinst på 984 714 kr. Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2022. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 369 083 kr och det egna kapitalet 1 358 099 kr (soliditet 99,2 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 500 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.