Märta Haglind Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 250 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 226 550 | 243 425 | 201 175 | 220 238 | 238 362 | 235 675 | 292 362 |
| Summa anläggningstillgångar | 48 000 | 48 000 | 48 000 | 48 000 | 48 000 | 48 000 | 48 000 |
| Summa tillgångar | 274 550 | 291 425 | 249 175 | 268 238 | 286 362 | 283 675 | 340 362 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 18 000 | 18 000 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 000 | 8 001 | 18 000 | 18 000 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 161 375 | 171 875 | 190 750 | 209 062 | 208 125 | 187 314 | 236 688 |
| Summa eget kapital | 266 550 | 283 425 | 241 175 | 260 238 | 278 361 | 265 675 | 322 362 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −8 625 | −8 125 | −9 250 | −10 938 | −11 875 | −12 686 | −13 312 |
| Resultat före skatt | 161 375 | 171 875 | 190 750 | 209 062 | 208 125 | 187 314 | 236 688 |
| Årets resultat | 161 375 | 171 875 | 190 750 | 209 062 | 208 125 | 187 314 | 236 688 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 233 000 | 190 000 | 190 000 | 200 000 | 180 000 | 250 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Märta Haglind Holding AB
Översikt
Märta Haglind Holding AB (org.nr 556914-4032) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Kåge. Bransch enligt SCB: förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2026 hade företaget ingen nettoomsättning. Årets resultat 2026 var en vinst på 236 688 kr. Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 340 362 kr och det egna kapitalet 322 362 kr (soliditet 94,7 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 250 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.