Narup Ludwig Tandläkare ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 204 998 | 1 103 999 | 1 200 009 | 1 534 000 | 6 858 000 |
| Årets resultat | 400 369 | 254 231 | 237 422 | 295 599 | 186 687 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 380 152 | 1 461 241 | 1 899 262 | 1 920 865 | 2 903 334 |
| Summa skulder | 125 189 | 452 046 | 752 645 | 628 649 | 939 765 |
| Summa eget kapital | 1 254 963 | 1 009 195 | 1 146 617 | 1 292 216 | 1 963 569 |
| Anställda | — | — | — | — | 4 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 150 000 | 200 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Narup Ludwig Tandläkare AB
Översikt
Narup Ludwig Tandläkare AB (org.nr 556914-3620) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Östersund. Bransch enligt SCB: tandläkarverksamhet (SNI 86230).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 6 858 000 kr, vilket är 347 % mer än året innan (1 534 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 54,5 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 186 687 kr (2,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 4. Nettoomsättningen per anställd var 1 714 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 903 334 kr och det egna kapitalet 1 963 569 kr (soliditet 67,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.