MAL:s Allservice ABAktiv

556913-7697AktiebolagRegistrerat 2012VEMDALEN

Finansiell översikt

776 000 kr+11,7%
Omsättning 2024/25
+17,9%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019/20–2024/25
0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
2019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar624 103537 072525 898469 736234 785380 027
Summa anläggningstillgångar016 70612 7088 710129 712125 714
Summa tillgångar624 103553 778538 606478 446364 497505 741
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder78 34342 06224 13243 66033 60049 982
Långfristiga skulder——————
Summa skulder78 34342 06225 14643 66033 60050 696
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat——————
Årets resultat (eget kapital)−96 271−34 0441 744−78 673−103 890124 148
Summa eget kapital545 760511 716513 460434 786330 897455 045
Resultaträkning
Nettoomsättning340 000357 000268 000504 000695 000776 000
Rörelseresultat−258 830−33 8442 760−79 715−103 976125 249
EBITDA−258 830−30 5626 758−75 717−99 978129 247
Resultat före skatt−96 271−34 0441 744−78 673−103 890124 148
Årets resultat−96 271−34 0441 744−78 673−103 890124 148
Personalkostnader506 314275 492188 018462 214699 274578 130
Avskrivningar03 2823 9983 9983 9983 998
Övriga nyckeltal
Anställda111111
Föreslagen utdelning——————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: MAL:s Allservice AB

Översikt

MAL:s Allservice AB (org.nr 556913-7697) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Vemdalen. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 776 000 kr, vilket är 11,7 % mer än året innan (695 000 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 17,9 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 124 148 kr (16,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 776 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 505 741 kr och det egna kapitalet 455 045 kr (soliditet 90,0 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag