Malung-Sälens föreningar AB (svb)Aktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 675 338 | 668 449 | 755 514 | 1 148 439 | 1 034 259 | 779 454 | 560 734 |
| Summa anläggningstillgångar | 36 240 | 49 712 | 54 012 | 86 552 | 112 948 | 217 220 | 148 160 |
| Summa tillgångar | 711 578 | 718 161 | 809 526 | 1 234 991 | 1 147 207 | 996 674 | 708 894 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 361 890 | 329 965 | 441 032 | 409 030 | 422 679 | 366 387 | 289 515 |
| Långfristiga skulder | 177 816 | 72 621 | 55 411 | — | — | — | 82 001 |
| Summa skulder | 539 706 | 402 586 | 496 443 | 409 030 | 422 679 | 366 387 | 371 516 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −140 767 | 143 703 | −2 492 | 512 877 | −101 433 | −94 241 | −542 909 |
| Summa eget kapital | 171 872 | 315 575 | 313 083 | 825 961 | 724 528 | 630 287 | 337 378 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 996 864 | 979 394 | 1 288 327 | 1 925 426 | 1 692 448 | 1 803 605 | 1 812 846 |
| Rörelseresultat | −133 222 | 152 457 | 4 274 | 532 986 | −95 569 | −90 313 | −539 033 |
| EBITDA | −119 542 | 172 924 | 30 934 | 568 446 | −55 745 | −14 465 | −469 973 |
| Resultat före skatt | −140 767 | 143 703 | −2 492 | 527 873 | −101 433 | −94 241 | −542 909 |
| Årets resultat | −140 767 | 143 703 | −2 492 | 512 877 | −101 433 | −94 241 | −542 909 |
| Personalkostnader | 2 458 043 | 1 803 488 | 2 079 892 | 2 004 994 | 2 109 313 | 1 947 853 | 1 953 025 |
| Avskrivningar | 13 680 | 20 467 | 26 660 | 35 460 | 39 824 | 75 848 | 69 060 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 7 | 6 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Malung-Sälens föreningar AB (svb)
Översikt
Malung-Sälens föreningar AB (svb) (org.nr 556913-3480) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Malung. Bransch enligt SCB: sportklubbars och idrottsföreningars verksamhet (SNI 93120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 812 846 kr, vilket är 0,5 % mer än året innan (1 803 605 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 10,5 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 542 909 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 6. Nettoomsättningen per anställd var 302 141 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 708 894 kr och det egna kapitalet 337 378 kr (soliditet 47,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.