Göteborg Moped Parts ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2024
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 599 510 | 688 796 | 682 477 | 722 992 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Summa tillgångar | 599 510 | 688 796 | 682 477 | 722 992 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 101 556 | 85 636 | 24 868 | 22 434 |
| Långfristiga skulder | 11 092 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 112 648 | 100 636 | 24 868 | 22 434 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −65 520 | 101 298 | 69 449 | 42 949 |
| Summa eget kapital | 486 862 | 588 160 | 657 609 | 700 558 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 894 000 | 2 067 000 | 1 655 000 | 1 620 000 |
| Rörelseresultat | −42 112 | 126 115 | 72 189 | 54 272 |
| EBITDA | −24 981 | 126 115 | — | — |
| Resultat före skatt | −65 520 | 110 607 | 87 459 | 54 643 |
| Årets resultat | −65 520 | 101 298 | 69 449 | 42 949 |
| Personalkostnader | 416 981 | 351 260 | 210 185 | 278 260 |
| Avskrivningar | 17 131 | 0 | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Göteborg Moped Parts AB
Översikt
Göteborg Moped Parts AB (org.nr 556913-1328) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Jonsered. Bransch enligt SCB: reparation och underhåll av motorcyklar (SNI 95320).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 620 000 kr, vilket är 2,1 % mindre än året innan (1 655 000 kr). Från 2021 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 5,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 42 949 kr (2,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 620 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 722 992 kr och det egna kapitalet 700 558 kr (soliditet 96,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.