Robert E Wister Entreprenad ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2026
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 500 603 | 294 549 | 315 956 | 280 855 | 120 868 | 528 516 |
| Summa anläggningstillgångar | 101 656 | 397 917 | 354 406 | 230 495 | 462 470 | 355 594 |
| Summa tillgångar | 602 259 | 692 466 | 670 362 | 511 350 | 583 338 | 884 110 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 392 945 | 311 801 | 222 165 | 248 841 | 132 907 | 391 777 |
| Långfristiga skulder | 98 347 | 47 349 | 99 786 | 0 | 99 953 | 87 498 |
| Summa skulder | 534 848 | 441 517 | 397 295 | 289 761 | 314 659 | 561 074 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −116 | 183 538 | 22 117 | −51 478 | 47 090 | 54 358 |
| Summa eget kapital | 67 411 | 250 949 | 273 067 | 221 589 | 268 679 | 323 036 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 169 830 | 1 644 660 | 1 017 923 | 697 514 | 3 082 140 | 2 278 299 |
| Rörelseresultat | 7 303 | 284 477 | 26 085 | −82 298 | 92 586 | 73 362 |
| EBITDA | 66 083 | 382 654 | 122 596 | 41 613 | 211 341 | 236 639 |
| Resultat före skatt | −116 | 231 978 | 28 169 | −51 478 | 51 815 | 72 749 |
| Årets resultat | −116 | 183 538 | 22 117 | −51 478 | 47 090 | 54 358 |
| Personalkostnader | 53 353 | 282 254 | 190 882 | 187 868 | 915 150 | 427 519 |
| Avskrivningar | 58 780 | 98 177 | 96 511 | 123 911 | 118 755 | 163 277 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Robert E Wister Entreprenad AB
Översikt
Robert E Wister Entreprenad AB (org.nr 556911-7293) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: mark- och grundarbeten (SNI 43120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 2 278 299 kr, vilket är 26,1 % mindre än året innan (3 082 140 kr). Från 2021 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 14,3 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 54 358 kr (2,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 3 082 140 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 884 110 kr och det egna kapitalet 323 036 kr (soliditet 36,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.