Stockholm Hernia Center ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 25 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 911 758 | 1 238 068 | 817 748 | 1 429 131 |
| Summa anläggningstillgångar | 224 467 | 145 243 | −13 217 | −89 076 |
| Summa tillgångar | 1 136 225 | 1 383 311 | 804 531 | 1 340 055 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 633 188 | 839 318 | 289 743 | 128 979 |
| Långfristiga skulder | 0 | 88 900 | — | — |
| Summa skulder | 1 633 188 | 1 048 218 | 494 742 | 539 859 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −602 775 | 832 057 | 22 137 | 490 407 |
| Summa eget kapital | −496 963 | 335 093 | 309 789 | 800 196 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 4 834 296 | 6 531 367 | 1 630 000 | 2 412 000 |
| Rörelseresultat | −551 305 | 1 083 013 | 32 148 | 824 690 |
| EBITDA | −538 100 | 1 162 237 | 111 384 | 903 926 |
| Resultat före skatt | −602 775 | 911 548 | 28 381 | 617 641 |
| Årets resultat | −602 775 | 832 057 | 22 137 | 490 407 |
| Personalkostnader | 1 487 334 | 1 358 869 | 131 385 | 392 157 |
| Avskrivningar | 13 205 | 79 224 | 79 236 | 79 236 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 2 | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 250 000 | — | 25 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stockholm Hernia Center AB
Översikt
Stockholm Hernia Center AB (org.nr 556911-1981) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: specialiserad sluten somatisk hälso- och sjukvård på sjukhus (SNI 86102).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 412 000 kr, vilket är 48,0 % mer än året innan (1 630 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 20,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 490 407 kr (20,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 2. Nettoomsättningen per anställd var 3 265 684 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 340 055 kr och det egna kapitalet 800 196 kr (soliditet 59,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 25 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.