GBG Lastbilar ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 30 168 315 | 31 918 254 | 29 382 739 | 22 241 951 | 27 092 741 |
| Årets resultat | 3 569 829 | 3 664 744 | 3 938 454 | 2 498 391 | 3 119 658 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 24 155 605 | 26 504 620 | 28 437 533 | 28 067 359 | 29 695 852 |
| Summa skulder | 6 769 588 | 6 253 859 | 7 248 318 | 4 579 753 | 3 288 588 |
| Summa eget kapital | 17 386 017 | 20 250 761 | 21 189 215 | 23 487 606 | 26 407 264 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | 800 000 | 0 | 200 000 | 200 000 | 200 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: GBG Lastbilar AB
Översikt
GBG Lastbilar AB (org.nr 556910-3715) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Säve. Bransch enligt SCB: partihandel med lastbilar, bussar och specialfordon (SNI 46712).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 27 092 741 kr, vilket är 21,8 % mer än året innan (22 241 951 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 5,9 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 3 119 658 kr (11,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 13 546 371 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 29 695 852 kr och det egna kapitalet 26 407 264 kr (soliditet 88,9 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 200 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.