Ski Apartments Åre Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Det finns inga uppgifter för den här posten.
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 893 840 | 5 012 696 | 4 896 936 | 35 880 574 | 4 312 587 | 4 304 287 | 4 567 210 | 4 631 697 |
| Summa anläggningstillgångar | 100 897 | 100 000 | 50 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 50 000 |
| Summa tillgångar | 5 994 737 | 5 112 696 | 4 946 936 | 35 980 574 | 4 412 587 | 4 404 287 | 4 667 210 | 4 681 697 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 9 594 | 688 302 | 661 416 | 930 130 | 8 999 | 10 646 | 10 646 | 10 646 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 9 594 | 688 302 | 661 416 | 930 130 | 8 999 | 10 646 | 10 646 | 10 646 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −1 229 285 | −1 160 749 | 275 876 | 31 184 924 | −146 856 | −9 947 | 262 923 | 14 487 |
| Summa eget kapital | 5 985 143 | 4 424 394 | 4 285 520 | 35 050 444 | 4 403 588 | 4 393 641 | 4 656 564 | 4 671 051 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | −1 229 281 | −1 160 748 | −998 354 | −1 115 076 | −146 856 | −9 947 | −8 650 | −11 100 |
| EBITDA | −1 218 512 | −1 159 851 | −998 354 | — | — | — | — | — |
| Resultat före skatt | −1 229 285 | −1 160 749 | 275 876 | 31 184 924 | −146 856 | −9 947 | 262 923 | 14 487 |
| Årets resultat | −1 229 285 | −1 160 749 | 275 876 | 31 184 924 | −146 856 | −9 947 | 262 923 | 14 487 |
| Personalkostnader | 1 175 444 | 931 942 | 947 433 | 228 603 | 110 107 | 0 | — | — |
| Avskrivningar | 10 769 | 897 | 0 | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 3 | 3 | 2 | 1 | 1 | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 414 750 | 420 000 | 30 500 000 | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ski Apartments Åre Holding AB
Översikt
Ski Apartments Åre Holding AB (org.nr 556910-0489) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Åre. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Årets resultat 2025 var en vinst på 14 487 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 681 697 kr och det egna kapitalet 4 671 051 kr (soliditet 99,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.