Slanten 2 Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 8 461 | 89 722 | 17 961 | 1 740 | 1 158 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 998 791 | 2 722 933 | 2 722 933 | 2 722 933 | 2 722 933 |
| Summa tillgångar | 2 007 252 | 2 812 655 | 2 740 894 | 2 724 673 | 2 724 091 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 6 000 | 144 550 | 254 260 | 156 755 | 645 233 |
| Långfristiga skulder | 0 | 817 463 | 947 363 | 1 097 113 | 809 791 |
| Summa skulder | 6 000 | 962 013 | 1 201 623 | 1 253 868 | 1 455 024 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −129 756 | −150 610 | −311 371 | −68 466 | −201 739 |
| Summa eget kapital | 2 001 252 | 1 850 642 | 1 539 271 | 1 470 805 | 1 269 067 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 0 | 15 000 | 326 000 | 297 000 | 259 000 |
| Rörelseresultat | 5 648 | −145 560 | −277 305 | −10 016 | −163 154 |
| Resultat före skatt | −129 756 | −150 610 | −311 371 | −68 466 | −201 739 |
| Årets resultat | −129 756 | −150 610 | −311 371 | −68 466 | −201 739 |
| Personalkostnader | 0 | 13 867 | 504 631 | 207 687 | 303 697 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Slanten 2 Holding AB
Översikt
Slanten 2 Holding AB (org.nr 556909-2678) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Piteå.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 259 000 kr, vilket är 12,8 % mindre än året innan (297 000 kr). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 201 739 kr. Företaget har gått med förlust under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 724 091 kr och det egna kapitalet 1 269 067 kr (soliditet 46,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.