Forsec sale ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 385 | 695 777 | 85 821 | 161 452 | 150 905 | 416 437 | 180 622 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 6 385 | 695 777 | 85 821 | 161 452 | 150 905 | 416 437 | 180 622 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 207 263 | 0 | 37 127 | 61 830 | 100 087 | 33 754 |
| Långfristiga skulder | −20 725 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Summa skulder | −20 725 | 207 263 | 0 | 37 127 | 61 830 | 100 087 | 33 754 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −54 500 | 461 404 | −2 693 | 64 504 | 34 750 | 227 275 | 30 518 |
| Summa eget kapital | 27 110 | 488 514 | 85 821 | 124 325 | 89 075 | 316 350 | 146 868 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 601 200 | 873 498 | 83 184 | 125 376 | 291 776 | 84 000 |
| Rörelseresultat | −54 500 | 572 187 | −648 | 81 070 | 43 764 | 287 037 | 38 616 |
| Resultat före skatt | −54 500 | 572 187 | −2 693 | 81 070 | 43 764 | 286 403 | 38 471 |
| Årets resultat | −54 500 | 461 404 | −2 693 | 64 504 | 34 750 | 227 275 | 30 518 |
| Personalkostnader | 0 | 1 981 | 0 | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | 400 000 | 26 000 | 70 000 | — | 200 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Forsec sale AB
Översikt
Forsec sale AB (org.nr 556908-4303) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Spånga. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 84 000 kr, vilket är 71,2 % mindre än året innan (291 776 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 30 518 kr (36,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 180 622 kr och det egna kapitalet 146 868 kr (soliditet 81,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.