Sweline Linjemålning ABAktiv

556908-1358AktiebolagRegistrerat 2012UPPSALA

Finansiell översikt

4 636 000 kr+5,6%
Omsättning 2025/26
+7,7%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2022/23–2025/26
02 mn4 mn6 mn2022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn2022/232023/242024/252025/26

Utdelning

från årsredovisningen
2024/25

Föreslagen utdelning 300 000 kr.

Sammanställning av årsredovisningar2023–2026
2022/232023/242024/252025/26
Nettoomsättning3 706 0004 143 0004 390 2644 636 000
Årets resultat328 490414 362584 702238 777
Balanserat resultat————
Summa tillgångar2 130 8332 251 4722 193 5272 103 345
Summa skulder847 693553 969411 323382 363
Summa eget kapital1 283 1401 697 5031 782 2041 720 982
Anställda2233
Föreslagen utdelning——300 000—

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Sweline Linjemålning AB

Översikt

Sweline Linjemålning AB (org.nr 556908-1358) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: anläggning av vägar och motorvägar (SNI 42110).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 4 636 000 kr, vilket är 5,6 % mer än året innan (4 390 264 kr). Från 2023 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 7,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2023–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 238 777 kr (5,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 545 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 2 103 345 kr och det egna kapitalet 1 720 982 kr (soliditet 81,8 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.