Rådanäs Bryggeri ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 12 599 354 | 11 799 356 | 12 691 530 | 11 836 655 | 6 707 406 | 5 604 331 | 3 264 751 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 396 040 | 1 066 913 | 835 936 | 610 404 | 7 325 363 | 8 680 593 | 10 930 817 |
| Summa tillgångar | 13 995 394 | 12 866 269 | 13 527 466 | 12 447 059 | 14 032 769 | 14 284 924 | 14 195 568 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 2 730 368 | 2 198 550 | 2 465 072 | 2 034 226 | 2 430 564 | 1 941 817 | 1 292 049 |
| Långfristiga skulder | 2 668 240 | 2 118 240 | 3 297 240 | 2 940 490 | 4 796 490 | 4 864 017 | 5 710 349 |
| Summa skulder | 6 614 538 | 5 504 191 | 6 336 737 | 4 974 716 | 7 227 054 | 6 805 834 | 7 002 398 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 459 588 | −18 778 | −171 350 | 281 614 | −666 628 | 673 375 | −285 920 |
| Summa eget kapital | 7 380 856 | 7 362 078 | 7 190 729 | 7 472 343 | 6 805 715 | 7 479 090 | 7 193 170 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 28 273 000 | 22 422 000 | 18 443 000 | 18 910 000 | 19 010 000 | 15 362 000 | 9 855 000 |
| Rörelseresultat | 3 079 596 | −6 302 | −737 132 | −292 336 | −683 566 | 653 691 | −984 758 |
| EBITDA | 3 564 270 | 350 325 | −410 267 | −66 804 | −588 070 | 698 793 | −947 982 |
| Resultat före skatt | 1 859 705 | 18 582 | −127 331 | 281 614 | −666 628 | 673 375 | −285 920 |
| Årets resultat | 1 459 588 | −18 778 | −171 350 | 281 614 | −666 628 | 673 375 | −285 920 |
| Personalkostnader | 2 439 614 | 3 260 129 | 2 432 920 | 2 518 131 | 2 971 054 | 2 222 374 | 1 711 708 |
| Avskrivningar | 484 674 | 356 627 | 326 865 | 225 532 | 95 496 | 45 102 | 36 776 |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 6 | 7 | 6 | 6 | 6 | 4 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Rådanäs Bryggeri AB
Översikt
Rådanäs Bryggeri AB (org.nr 556907-9246) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 13 år. Säte enligt registret: Mölnlycke. Bransch enligt SCB: framställning av öl (SNI 11050).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 9 855 000 kr, vilket är 35,8 % mindre än året innan (15 362 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 16,1 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 285 920 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 3 285 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 14 195 568 kr och det egna kapitalet 7 193 170 kr (soliditet 50,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.