Amforeas Medelhavskeramik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenIngen utdelning föreslogs.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 479 211 | 589 761 | 522 277 | 627 519 | 462 625 | 257 410 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 479 211 | 589 761 | 522 277 | 627 519 | 462 625 | 257 410 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 241 444 | 274 056 | 266 564 | 365 122 | 307 740 | 230 141 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 241 444 | 274 056 | 266 564 | 365 122 | 307 740 | 230 141 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −22 695 | 262 938 | 205 008 | 156 684 | 42 489 | −23 616 |
| Summa eget kapital | 237 767 | 315 705 | 255 713 | 262 397 | 154 885 | 27 269 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 014 096 | 1 746 954 | 1 650 416 | 1 790 740 | 1 464 147 | 641 584 |
| Rörelseresultat | −30 548 | 331 154 | 258 086 | 196 310 | 52 823 | −23 889 |
| Resultat före skatt | −29 805 | 331 154 | 258 172 | 197 123 | 53 369 | −23 616 |
| Årets resultat | −22 695 | 262 938 | 205 008 | 156 684 | 42 489 | −23 616 |
| Personalkostnader | 62 316 | 152 633 | 144 139 | 119 803 | 119 393 | 102 426 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 265 000 | 150 000 | 200 000 | 104 000 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Amforeas Medelhavskeramik AB
Översikt
Amforeas Medelhavskeramik AB (org.nr 556907-4742) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Uppsala. Bransch enligt SCB: provisionshandel med möbler, hushålls- och järnhandelsvaror (SNI 46150).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 641 584 kr, vilket är 56,2 % mindre än året innan (1 464 147 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 8,7 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 23 616 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 641 584 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 257 410 kr och det egna kapitalet 27 269 kr (soliditet 10,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.