VMC Group ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 165 759 | 269 542 | 182 922 | 202 575 | 411 125 | 1 908 612 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 286 605 | 286 605 |
| Summa tillgångar | 165 759 | 269 542 | 182 922 | 202 575 | 697 730 | 2 195 217 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 16 917 | 118 629 | 23 000 | 15 000 | 424 643 | 1 837 220 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 16 917 | 118 629 | 23 000 | 15 000 | 424 643 | 1 837 220 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 10 325 | 2 070 | 9 010 | 27 653 | 85 512 | 84 910 |
| Summa eget kapital | 148 842 | 150 913 | 159 922 | 187 575 | 273 087 | 357 997 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 2 819 579 | 2 410 912 | 2 281 894 | 4 104 298 | 9 250 371 | 7 221 074 |
| Rörelseresultat | 23 211 | 13 768 | 23 638 | 55 490 | 108 070 | 130 937 |
| Resultat före skatt | 22 675 | 13 000 | 23 547 | 55 842 | 109 280 | 131 099 |
| Årets resultat | 10 325 | 2 070 | 9 010 | 27 653 | 85 512 | 84 910 |
| Personalkostnader | 67 683 | 91 774 | 58 371 | 68 361 | 265 459 | 551 600 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: VMC Group AB
Översikt
VMC Group AB (org.nr 556907-4320) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: all övrig verksamhet inom juridik, ekonomi, vetenskap och teknik (SNI 74990).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 221 074 kr, vilket är 21,9 % mindre än året innan (9 250 371 kr). Från 2020 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 20,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 84 910 kr (1,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 2 195 217 kr och det egna kapitalet 357 997 kr (soliditet 16,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.