Metavide ABAktiv

556906-0188AktiebolagRegistrerat 2012KUMLA

Finansiell översikt

1 511 000 kr+7,8%
Omsättning 2024/25
+2,0%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2018/19–2024/25
0500 tusen1 mn1,5 mn2 mn2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0250 tusen500 tusen750 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/25
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar253 200465 518388 329363 410312 998322 446330 565
Summa anläggningstillgångar323 985256 462215 125177 647138 272126 635138 722
Summa tillgångar577 185721 980603 454541 057451 270449 081469 287
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder298 207332 727210 421186 414183 076241 330155 359
Långfristiga skulder60 0003 204208 772138 60652 9170—
Summa skulder358 207415 814419 193325 020235 993241 330155 359
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)9 42687 188−121 90631 777−761−7 526106 177
Summa eget kapital218 978306 166184 261216 037215 277207 751313 928
Resultaträkning
Nettoomsättning1 344 0001 326 0001 003 0001 300 0001 364 0001 402 0001 511 000
Rörelseresultat24 504216 283−150 66868 28026 7746 871134 990
EBITDA54 003283 806−85 082136 640100 06174 469165 905
Resultat före skatt13 997114 562−121 90631 777−761−7 526129 747
Årets resultat9 42687 188−121 90631 777−761−7 526106 177
Personalkostnader710 461510 841521 690722 593646 486803 419793 161
Avskrivningar29 49967 52365 58668 36073 28767 59830 915
Övriga nyckeltal
Anställda1111111
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: Metavide AB

Översikt

Metavide AB (org.nr 556906-0188) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Kumla. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 511 000 kr, vilket är 7,8 % mer än året innan (1 402 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,0 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 106 177 kr (7,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 511 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 469 287 kr och det egna kapitalet 313 928 kr (soliditet 66,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.