VR Hus ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 2 057 593 | 1 645 193 | — | 414 616 |
| Summa anläggningstillgångar | 405 080 | 405 080 | — | 13 725 |
| Summa tillgångar | 2 462 673 | 2 050 273 | — | 428 341 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 303 945 | 212 205 | — | 41 636 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 073 945 | 592 205 | — | 41 636 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 251 149 | 69 339 | 0 | −252 842 |
| Summa eget kapital | 1 388 728 | 1 458 068 | — | 386 705 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 638 000 | 2 299 000 | — | 469 000 |
| Rörelseresultat | 102 339 | −296 823 | 0 | −252 365 |
| Resultat före skatt | 340 736 | 102 601 | 0 | −252 842 |
| Årets resultat | 251 149 | 69 339 | 0 | −252 842 |
| Personalkostnader | 1 602 473 | 1 570 180 | — | 320 059 |
| Avskrivningar | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 2 | 2 | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: VR Hus AB
Översikt
VR Hus AB (org.nr 556905-4173) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Ljungbyholm.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 469 000 kr. Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 57,8 % per år. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 252 842 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 469 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 428 341 kr och det egna kapitalet 386 705 kr (soliditet 90,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.