Preda Medic Konsult ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2026Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 379 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2026
| 2018 | 2019 | 2020 | 2025 | 2026 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 181 799 | 105 741 | 43 364 | 556 814 | 703 602 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 181 799 | 105 741 | 43 364 | 556 814 | 703 602 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 88 739 | 36 479 | 33 681 | 179 791 | 274 332 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 88 739 | 36 479 | 33 681 | 179 791 | 274 332 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 53 147 | −23 798 | −59 579 | 326 807 | 379 247 |
| Summa eget kapital | 93 060 | 69 262 | 9 683 | 377 023 | 429 270 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 129 335 | 85 395 | −1 | 508 590 | 664 604 |
| Rörelseresultat | 61 974 | −23 798 | −59 913 | 420 678 | 524 187 |
| Resultat före skatt | 61 839 | −23 798 | −59 579 | 413 866 | 524 187 |
| Årets resultat | 53 147 | −23 798 | −59 579 | 326 807 | 379 247 |
| Personalkostnader | 14 131 | 35 291 | 16 607 | 19 538 | 32 189 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 379 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Preda Medic Konsult AB
Översikt
Preda Medic Konsult AB (org.nr 556904-8522) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Västra Frölunda. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 664 604 kr, vilket är 30,7 % mer än året innan (508 590 kr). Från 2018 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 50,6 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2026). Årets resultat 2026 var en vinst på 379 247 kr (57,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 1. Nettoomsättningen per anställd var 664 604 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 703 602 kr och det egna kapitalet 429 270 kr (soliditet 61,0 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 379 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.