Precede Consulting i Sverige ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2024
| 2023 | 2024 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 6 801 341 | 7 234 651 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 375 000 | 0 |
| Summa tillgångar | 8 176 341 | 7 234 651 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 3 552 223 | 2 624 240 |
| Långfristiga skulder | — | — |
| Summa skulder | 6 687 223 | 6 300 840 |
| Aktiekapital | 60 000 | 60 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 260 253 | 860 693 |
| Summa eget kapital | 1 489 118 | 933 811 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 18 616 766 | 17 404 984 |
| Rörelseresultat | 1 912 201 | 1 860 654 |
| Resultat före skatt | 1 675 790 | 1 319 036 |
| Årets resultat | 1 260 253 | 860 693 |
| Personalkostnader | 9 526 835 | 9 951 217 |
| Avskrivningar | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 10 | 10 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Precede Consulting i Sverige AB
Översikt
Precede Consulting i Sverige AB (org.nr 556903-6907) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Eskilstuna. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 17 404 984 kr, vilket är 6,5 % mindre än året innan (18 616 766 kr). Årets resultat 2024 var en vinst på 860 693 kr (4,9 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2024: 10. Nettoomsättningen per anställd var 1 740 498 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 7 234 651 kr och det egna kapitalet 933 811 kr (soliditet 12,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.