Tannerfors Holding ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2023–2025
| 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 392 509 | 158 260 | 110 729 |
| Summa anläggningstillgångar | 250 000 | 542 500 | 605 500 |
| Summa tillgångar | 642 509 | 700 760 | 716 229 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 50 899 | 81 789 | 90 325 |
| Långfristiga skulder | 458 158 | 458 158 | 400 000 |
| Summa skulder | 509 057 | 539 947 | 490 325 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −35 944 | 27 361 | 65 091 |
| Summa eget kapital | 133 452 | 160 813 | 225 904 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 202 742 | 234 116 | 229 301 |
| Rörelseresultat | −48 215 | 17 985 | 58 557 |
| EBITDA | −10 756 | 17 985 | — |
| Resultat före skatt | −35 944 | 27 361 | 68 749 |
| Årets resultat | −35 944 | 27 361 | 65 091 |
| Personalkostnader | 105 450 | 87 696 | 31 032 |
| Avskrivningar | 37 459 | 0 | — |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 1 | 0 | 0 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Tannerfors Holding AB
Översikt
Tannerfors Holding AB (org.nr 556903-4720) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Henån.
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 229 301 kr, vilket är 2,1 % mindre än året innan (234 116 kr). Från 2023 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 6,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 65 091 kr (28,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 3 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2025. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 716 229 kr och det egna kapitalet 225 904 kr (soliditet 31,5 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.