Light Blue productions ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 6 015 919 | 5 991 242 | 5 935 672 | 5 888 558 | 5 841 537 | 5 943 423 | 2 909 570 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | 2 700 000 |
| Summa tillgångar | 6 015 919 | 5 991 242 | 5 935 672 | 5 888 558 | 5 841 537 | 5 943 423 | 5 609 570 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 329 278 | 368 717 | 365 947 | 398 108 | 434 907 | 493 079 | 72 023 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 329 278 | 368 717 | 365 947 | 398 108 | 434 907 | 493 079 | 72 023 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −55 197 | −64 116 | −52 800 | −79 275 | −83 820 | 43 714 | 87 203 |
| Summa eget kapital | 5 686 641 | 5 622 525 | 5 569 725 | 5 490 450 | 5 406 630 | 5 450 344 | 5 537 547 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 16 000 | 19 000 | 16 000 | 0 | 2 000 | 2 000 | 2 000 |
| Rörelseresultat | −55 197 | −64 111 | −52 800 | −79 275 | −83 971 | −60 090 | −42 233 |
| Resultat före skatt | −55 197 | −64 116 | −52 800 | −79 275 | −83 820 | 43 714 | 87 203 |
| Årets resultat | −55 197 | −64 116 | −52 800 | −79 275 | −83 820 | 43 714 | 87 203 |
| Personalkostnader | 805 | 460 | 1 450 | 11 180 | 4 250 | 0 | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Light Blue productions AB
Översikt
Light Blue productions AB (org.nr 556902-5694) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Enskede Gård. Bransch enligt SCB: inredningsdesign (SNI 74130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 000 kr, i nivå med året innan. Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 29,3 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 87 203 kr (4 360 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 7 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 5 609 570 kr och det egna kapitalet 5 537 547 kr (soliditet 98,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.