Bee Living ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 4 146 917 | 3 363 791 | 3 160 191 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 428 933 | 5 312 851 | 5 196 769 |
| Summa tillgångar | 9 575 850 | 8 676 642 | 8 356 960 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 998 177 | 348 692 | 253 832 |
| Långfristiga skulder | 7 381 826 | 7 235 434 | 6 959 042 |
| Summa skulder | 8 574 003 | 7 673 126 | 7 323 874 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 236 851 | 1 669 | 29 570 |
| Summa eget kapital | 1 001 847 | 1 003 516 | 1 033 086 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 1 369 000 | 968 000 | 1 033 000 |
| Rörelseresultat | 1 677 960 | 104 667 | 447 478 |
| EBITDA | 1 794 042 | 220 749 | 563 560 |
| Resultat före skatt | 305 006 | 10 833 | 43 957 |
| Årets resultat | 236 851 | 1 669 | 29 570 |
| Personalkostnader | — | — | — |
| Avskrivningar | 116 082 | 116 082 | 116 082 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Bee Living AB
Översikt
Bee Living AB (org.nr 556902-3913) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Ljungby. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 1 033 000 kr, vilket är 6,7 % mer än året innan (968 000 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 13,1 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 29 570 kr (2,9 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 8 356 960 kr och det egna kapitalet 1 033 086 kr (soliditet 12,4 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.