Underhållsteknik Nord ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2023/24Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2024
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | |
|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||
| Summa omsättningstillgångar | 35 687 820 | 41 409 395 | 49 311 474 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 564 493 | 3 425 135 | 3 175 792 |
| Summa tillgångar | 39 252 313 | 44 834 530 | 52 487 266 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||
| Kortfristiga skulder | 21 577 375 | 16 492 420 | 20 069 390 |
| Långfristiga skulder | 512 379 | 298 899 | 231 463 |
| Summa skulder | 27 760 703 | 24 612 319 | 29 100 853 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 9 590 334 | 11 730 601 | 6 164 202 |
| Summa eget kapital | 11 491 610 | 20 222 211 | 23 386 413 |
| Resultaträkning | |||
| Nettoomsättning | 95 192 000 | 89 133 000 | 94 160 000 |
| Rörelseresultat | 16 547 258 | 15 173 225 | 10 493 198 |
| EBITDA | 17 330 880 | 16 056 637 | 11 490 813 |
| Resultat före skatt | 12 146 674 | 14 892 627 | 7 900 961 |
| Årets resultat | 9 590 334 | 11 730 601 | 6 164 202 |
| Personalkostnader | 24 948 517 | 30 243 381 | 28 292 293 |
| Avskrivningar | 783 622 | 883 412 | 997 615 |
| Övriga nyckeltal | |||
| Anställda | 34 | 44 | 41 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Underhållsteknik Nord AB
Översikt
Underhållsteknik Nord AB (org.nr 556901-9663) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Skellefteå. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom industriteknik (SNI 71122).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 94 160 000 kr, vilket är 5,6 % mer än året innan (89 133 000 kr). Från 2022 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 0,5 % per år. Årets resultat 2024 var en vinst på 6 164 202 kr (6,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 3 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 41 (året innan: 44). Nettoomsättningen per anställd var 2 296 585 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 52 487 266 kr och det egna kapitalet 23 386 413 kr (soliditet 44,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 5 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.