Nordiqon Falun ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2021/22Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2021–2022
| 2020/21 | 2021/22 | |
|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||
| Summa omsättningstillgångar | 10 859 381 | 13 023 031 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 624 700 | 3 774 068 |
| Summa tillgångar | 15 484 000 | 16 797 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||
| Kortfristiga skulder | 4 286 669 | 4 521 992 |
| Långfristiga skulder | 1 454 894 | 548 335 |
| Summa skulder | 10 441 124 | 10 628 988 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 1 871 106 | 1 125 136 |
| Summa eget kapital | 5 042 876 | 6 168 012 |
| Resultaträkning | ||
| Nettoomsättning | 25 266 000 | 28 764 000 |
| Rörelseresultat | 3 453 904 | 2 321 132 |
| EBITDA | 4 410 281 | 3 310 884 |
| Resultat före skatt | 2 383 505 | 1 420 684 |
| Årets resultat | 1 871 106 | 1 125 136 |
| Personalkostnader | 6 945 812 | 8 181 423 |
| Avskrivningar | 956 377 | 989 752 |
| Övriga nyckeltal | ||
| Anställda | 13 | 16 |
| Föreslagen utdelning | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Nordiqon Falun AB
Översikt
Nordiqon Falun AB (org.nr 556901-5380) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Falun. Bransch enligt SCB: metallegoarbeten (SNI 25530).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 28 764 000 kr, vilket är 13,8 % mer än året innan (25 266 000 kr). Årets resultat 2022 var en vinst på 1 125 136 kr (3,9 % av nettoomsättningen). Antal anställda räkenskapsåret 2022: 16 (året innan: 13). Nettoomsättningen per anställd var 1 797 750 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 16 797 000 kr och det egna kapitalet 6 168 012 kr (soliditet 36,7 %).
Värt att notera
Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.