Sälshögs Gård ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 625 858 | 2 189 696 | 3 445 727 | 6 672 023 |
| Summa anläggningstillgångar | 1 572 270 | 1 961 580 | 1 755 969 | 3 082 848 |
| Summa tillgångar | 2 198 128 | 4 151 276 | 5 201 696 | 9 754 871 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 1 157 617 | 2 269 598 | 3 808 515 | 8 027 082 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 1 406 617 | 2 764 598 | 3 808 515 | 8 127 082 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 403 128 | 595 167 | 7 063 | 234 608 |
| Summa eget kapital | 791 511 | 1 386 678 | 1 393 181 | 1 627 789 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 1 576 886 | 8 098 471 | 11 535 238 | 22 575 884 |
| Rörelseresultat | 476 907 | 1 007 423 | −454 002 | 488 225 |
| EBITDA | 739 702 | 1 612 874 | −123 391 | 783 473 |
| Resultat före skatt | 507 722 | 750 134 | 19 540 | 299 671 |
| Årets resultat | 403 128 | 595 167 | 7 063 | 234 608 |
| Personalkostnader | 194 499 | 664 053 | 725 576 | 1 535 384 |
| Avskrivningar | 262 795 | 605 451 | 330 611 | 295 248 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Sälshögs Gård AB
Översikt
Sälshögs Gård AB (org.nr 556901-4243) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Tomelilla. Bransch enligt SCB: utformning av byggprojekt (SNI 68120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 22 575 884 kr, vilket är 95,7 % mer än året innan (11 535 238 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 143 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 234 608 kr (1,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 9 754 871 kr och det egna kapitalet 1 627 789 kr (soliditet 16,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.