Marlo Sting ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
föreslagenIngen utdelning föreslogs.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 603 133 | 975 225 | 784 839 | 1 492 166 | 4 424 761 | 7 754 438 | 9 878 662 | 2 959 509 |
| Summa anläggningstillgångar | 503 974 | 1 320 317 | 1 975 593 | 2 635 328 | 6 203 148 | 6 021 907 | 4 014 569 | 10 712 472 |
| Summa tillgångar | 1 107 107 | 2 295 542 | 2 760 432 | 4 127 494 | 10 627 909 | 13 776 345 | 13 893 231 | 13 672 000 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 372 246 | 725 100 | 679 836 | 997 040 | 1 603 549 | 2 723 404 | 2 128 225 | 2 583 682 |
| Långfristiga skulder | 17 000 | 17 000 | 17 000 | 0 | 4 400 000 | 6 025 000 | 6 090 000 | 4 040 000 |
| Summa skulder | 389 246 | 742 100 | 696 836 | 997 040 | 6 003 549 | 8 748 404 | 8 218 225 | 6 623 701 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 568 084 | 935 581 | 510 154 | 1 966 858 | 1 893 906 | 403 581 | 647 066 | 896 484 |
| Summa eget kapital | 717 861 | 1 553 442 | 2 063 596 | 3 130 454 | 4 624 360 | 5 027 941 | 5 675 006 | 7 048 299 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | 2 267 000 | 3 645 000 | 3 497 000 | 5 494 000 | 8 069 000 | 9 364 000 | 8 654 296 | 7 994 000 |
| Rörelseresultat | 747 707 | 1 201 966 | 596 647 | 898 898 | 1 668 590 | 2 576 088 | 1 329 293 | 1 687 531 |
| EBITDA | — | — | 620 905 | 933 322 | 1 687 714 | 2 595 212 | 1 348 419 | 1 697 698 |
| Resultat före skatt | 750 219 | 1 196 871 | 656 624 | 2 158 433 | 2 241 530 | 873 786 | 829 060 | 1 150 964 |
| Årets resultat | 568 084 | 935 581 | 510 154 | 1 966 858 | 1 893 906 | 403 581 | 647 066 | 896 484 |
| Personalkostnader | 1 406 843 | 2 088 804 | 2 559 474 | 4 351 677 | 5 556 121 | 6 316 323 | 6 173 883 | 5 958 448 |
| Avskrivningar | — | — | 24 258 | 34 424 | 19 124 | 19 124 | 19 126 | 10 167 |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | 3 | 6 | 6 | 6 | 6 | 12 | 12 | 11 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 600 000 | 400 000 | — | — | — | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Marlo Sting AB
Översikt
Marlo Sting AB (org.nr 556900-5803) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Stockholm. Bransch enligt SCB: dataprogrammering (SNI 62100).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 7 994 000 kr, vilket är 7,6 % mindre än året innan (8 654 296 kr). Från 2018 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 19,7 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 896 484 kr (11,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 11 (året innan: 12). Nettoomsättningen per anställd var 726 727 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 13 672 000 kr och det egna kapitalet 7 048 299 kr (soliditet 51,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.