Elme Fönster ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 100 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 814 000 | 15 565 000 | 14 517 000 | 15 148 000 | 11 732 000 |
| Årets resultat | 201 737 | 215 437 | 131 430 | 528 833 | 3 236 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 5 273 456 | 5 840 788 | 5 641 891 | 5 733 657 | 6 013 323 |
| Summa skulder | 2 885 634 | 3 237 529 | 2 907 202 | 2 470 135 | 2 846 565 |
| Summa eget kapital | 2 387 822 | 2 603 259 | 2 734 689 | 3 263 522 | 3 166 758 |
| Anställda | 8 | 9 | 9 | 9 | 8 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 100 000 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Elme Fönster AB
Översikt
Elme Fönster AB (org.nr 556899-4759) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Älmhult. Bransch enligt SCB: tillverkning av dörrar och fönster av trä (SNI 16250).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 11 732 000 kr, vilket är 22,6 % mindre än året innan (15 148 000 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 3 236 kr (0,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 9). Nettoomsättningen per anställd var 1 466 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 6 013 323 kr och det egna kapitalet 3 166 758 kr (soliditet 52,7 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.