Studio Mint ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 459 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2026
| 2020/21 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 4 222 498 | 3 062 176 | 3 525 151 | 3 087 084 | 3 301 358 |
| Årets resultat | 200 | −45 751 | 581 396 | 566 131 | 417 813 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 1 690 733 | 1 842 072 | 1 844 750 | 2 171 305 | 1 396 508 |
| Summa skulder | 643 085 | 458 484 | 379 767 | 1 140 190 | 633 581 |
| Summa eget kapital | 1 047 648 | 1 383 588 | 1 464 983 | 1 031 115 | 762 927 |
| Anställda | 4 | 3 | 2 | 2 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | 1 000 000 | — | 459 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Studio Mint AB
Översikt
Studio Mint AB (org.nr 556898-9114) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Göteborg. Bransch enligt SCB: grafisk design och visuell kommunikation (SNI 74120).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 3 301 358 kr, vilket är 6,9 % mer än året innan (3 087 084 kr). Från 2020 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 3,5 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 417 813 kr (12,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 3 (året innan: 2). Nettoomsättningen per anställd var 1 100 453 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 396 508 kr och det egna kapitalet 762 927 kr (soliditet 54,6 %). Årsredovisningen för 2026 föreslår en utdelning på 459 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.