Systers Catering ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 150 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 569 000 | 1 568 000 | 1 729 000 | 1 620 000 | 1 920 000 |
| Årets resultat | 10 010 | 130 598 | 177 812 | 138 863 | 230 623 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 415 236 | 683 737 | 837 436 | 922 437 | 1 188 968 |
| Summa skulder | 47 923 | 185 826 | 261 712 | 307 850 | 443 759 |
| Summa eget kapital | 367 313 | 497 911 | 575 724 | 614 587 | 745 209 |
| Anställda | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Föreslagen utdelning | — | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 150 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Systers Catering AB
Översikt
Systers Catering AB (org.nr 556898-2432) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Tumba. Bransch enligt SCB: övrig centralköks- och cateringverksamhet (SNI 56229).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 920 000 kr, vilket är 18,5 % mer än året innan (1 620 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 4,1 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2019–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 230 623 kr (12,0 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 2. Nettoomsättningen per anställd var 960 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 188 968 kr och det egna kapitalet 745 209 kr (soliditet 62,7 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 150 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.