Ilaser klinik ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 104 023 | 313 533 | 301 757 | 286 185 | 262 887 | 247 654 | 230 360 |
| Summa anläggningstillgångar | 0 | 0 | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 104 023 | 313 533 | 301 757 | 286 185 | 262 887 | 247 654 | 230 360 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 108 220 | 216 741 | 211 909 | 211 966 | 219 477 | 226 402 | 226 523 |
| Långfristiga skulder | 2 229 | 2 229 | 2 229 | 2 229 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 110 449 | 218 970 | 214 138 | 214 195 | 219 477 | 226 402 | 226 523 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −149 830 | 100 989 | −6 944 | −15 629 | −28 580 | −22 158 | −17 415 |
| Summa eget kapital | −6 426 | 94 563 | 87 619 | 71 990 | 43 410 | 21 252 | 3 837 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 388 517 | 215 498 | 31 000 | 3 600 | 0 | — | — |
| Rörelseresultat | −148 830 | 101 026 | −6 651 | −15 646 | −28 838 | −22 417 | −17 418 |
| Resultat före skatt | −149 830 | 100 989 | −6 944 | −15 629 | −28 580 | −22 158 | −17 415 |
| Årets resultat | −149 830 | 100 989 | −6 944 | −15 629 | −28 580 | −22 158 | −17 415 |
| Personalkostnader | 402 929 | 0 | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 0 | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Ilaser klinik AB
Översikt
Ilaser klinik AB (org.nr 556897-9461) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Hunnebostrand. Bransch enligt SCB: specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2023 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 17 415 kr. Företaget har gått med vinst under 1 av 7 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2020. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 230 360 kr och det egna kapitalet 3 837 kr (soliditet 1,7 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.