Magdalenas djurhem ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 300 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 5 993 | 33 222 | 25 477 | 1 121 214 | 1 041 434 | 1 452 748 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 16 000 | 44 000 |
| Summa tillgångar | 5 993 | 33 222 | 25 477 | 1 121 214 | 1 057 434 | 1 496 748 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | −26 209 | 2 683 | 0 | 427 869 | 351 032 | 199 367 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | −26 209 | 2 683 | 0 | 587 869 | 505 421 | 519 367 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −44 743 | −101 663 | −16 800 | 507 868 | 260 516 | 385 288 |
| Summa eget kapital | 32 202 | 30 539 | 25 477 | 533 345 | 552 013 | 977 381 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 14 576 | 18 173 | 1 103 294 | 1 871 881 | 2 056 988 |
| Rörelseresultat | −44 743 | −102 263 | −16 800 | 773 686 | 326 537 | 636 660 |
| EBITDA | — | — | — | — | 330 537 | 648 660 |
| Resultat före skatt | −44 743 | −101 663 | −16 800 | 613 686 | 328 615 | 487 717 |
| Årets resultat | −44 743 | −101 663 | −16 800 | 507 868 | 260 516 | 385 288 |
| Personalkostnader | 2 947 | 27 551 | 0 | 301 217 | 1 170 839 | 1 063 377 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | 4 000 | 12 000 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 201 738 | 0 | 300 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Magdalenas djurhem AB
Översikt
Magdalenas djurhem AB (org.nr 556897-8430) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Norrtälje. Bransch enligt SCB: diverse övriga konsumenttjänster (SNI 96990).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 2 056 988 kr, vilket är 9,9 % mer än året innan (1 871 881 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 385 288 kr (18,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3. Nettoomsättningen per anställd var 685 663 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 496 748 kr och det egna kapitalet 977 381 kr (soliditet 65,3 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 300 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.