Halldin & Nordö AB NextGen ConsultingAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2024
| 2018 | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 44 232 | 19 946 | 88 869 | 137 428 | 139 200 | 154 543 | 167 717 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | 0 | — | — |
| Summa tillgångar | 44 232 | 19 946 | 88 869 | 137 428 | 139 200 | 154 543 | 167 717 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 0 | 0 | 3 797 | 12 681 | 0 | 47 205 | 97 443 |
| Långfristiga skulder | 15 105 | 0 | 60 054 | 54 532 | 89 329 | 0 | — |
| Summa skulder | 15 105 | 0 | 63 851 | 67 213 | 89 329 | 47 205 | 97 443 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −2 789 | −9 181 | 5 072 | 45 197 | −21 188 | 58 311 | −37 064 |
| Summa eget kapital | 29 127 | 19 946 | 25 018 | 70 215 | 49 871 | 107 338 | 70 274 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 0 | 0 | 16 877 | 65 456 | 5 174 | 100 000 | 726 127 |
| Rörelseresultat | −2 879 | −9 168 | 5 072 | 46 041 | −21 150 | 73 356 | −35 116 |
| Resultat före skatt | −2 789 | −9 181 | 5 072 | 46 041 | −21 188 | 73 416 | −37 064 |
| Årets resultat | −2 789 | −9 181 | 5 072 | 45 197 | −21 188 | 58 311 | −37 064 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | 2 579 | 543 741 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | — | 1 | 0 | 0 | 0 | — | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Halldin & Nordö AB NextGen Consulting
Översikt
Halldin & Nordö AB NextGen Consulting (org.nr 556897-7507) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Lomma. Bransch enligt SCB: konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 726 127 kr, vilket är 626 % mer än året innan (100 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2018–2024). Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 37 064 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 1. Nettoomsättningen per anställd var 726 127 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 167 717 kr och det egna kapitalet 70 274 kr (soliditet 41,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.