Eskil i Tumba ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 036 451 | 458 520 | 535 012 | 402 527 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 245 512 | 3 271 880 | 2 795 163 | 3 989 820 |
| Summa tillgångar | 5 281 963 | 3 730 400 | 3 330 175 | 4 392 347 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 571 093 | 313 041 | 57 787 | 591 333 |
| Långfristiga skulder | 1 932 715 | 821 722 | 520 095 | 1 433 996 |
| Summa skulder | 4 557 080 | 3 134 763 | 2 577 882 | 2 507 628 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 147 694 | −129 246 | 146 657 | 1 106 391 |
| Summa eget kapital | 724 883 | 595 637 | 752 293 | 1 884 719 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 869 409 | 2 513 758 | 2 936 368 | 1 749 522 |
| Rörelseresultat | 1 642 367 | −102 991 | 222 445 | −68 295 |
| EBITDA | 1 971 367 | 198 308 | 709 161 | 248 979 |
| Resultat före skatt | 158 482 | −129 246 | 185 049 | 1 393 923 |
| Årets resultat | 147 694 | −129 246 | 146 657 | 1 106 391 |
| Personalkostnader | 365 971 | 309 976 | 272 211 | 183 199 |
| Avskrivningar | 329 000 | 301 299 | 486 716 | 317 274 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Eskil i Tumba AB
Översikt
Eskil i Tumba AB (org.nr 556894-4978) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Sorunda. Bransch enligt SCB: byggande av bostadshus och andra byggnader (SNI 41000).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 749 522 kr, vilket är 40,4 % mindre än året innan (2 936 368 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 23,2 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 1 106 391 kr (63,2 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 3 av 4 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 4 392 347 kr och det egna kapitalet 1 884 719 kr (soliditet 42,9 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 3 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.