V Forest ABAktiv

556894-3392AktiebolagRegistrerat 2012BYGDSILJUM

Finansiell översikt

15 171 767 kr+41,4%
Omsättning 2024/25
+13,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2020/21–2024/25
05 mn10 mn15 mn20 mn2020/212021/222022/232023/242024/25

Nyckeltal

2024/25
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn2020/212021/222022/232023/242024/25
Sammanställning av årsredovisningar2021–2025
2020/212021/222022/232023/242024/25
Nettoomsättning9 231 2337 537 0266 627 51310 726 22315 171 767
Årets resultat324 865215 084732 852267 063103 932
Balanserat resultat—————
Summa tillgångar9 037 0238 542 4057 152 9938 388 51116 474 091
Summa skulder8 472 7087 763 0065 640 7426 609 19714 590 845
Summa eget kapital564 315779 3991 512 2511 779 3141 883 246
Anställda54367
Föreslagen utdelning——000

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: V Forest AB

Översikt

V Forest AB (org.nr 556894-3392) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Bygdsiljum. Bransch enligt SCB: skogsskötsel (SNI 02102).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 15 171 767 kr, vilket är 41,4 % mer än året innan (10 726 223 kr). Från 2021 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 13,2 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2021–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 103 932 kr (0,7 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 7 (året innan: 6). Nettoomsättningen per anställd var 2 167 395 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 16 474 091 kr och det egna kapitalet 1 883 246 kr (soliditet 11,4 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.