Nerlund arkitektur och media ABAktiv

556894-2105AktiebolagRegistrerat 2012ENSKEDE

Finansiell översikt

70 000 kr+0,0%
Omsättning 2025
0100 tusen200 tusen300 tusen20182019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0500 tusen1 mn1,5 mn20182019202020212022202320242025

Utdelning

föreslagen
2025

Föreslagen utdelning 322 400 kr.

Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).

Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
20182019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar405 422320 758107 000315 414118 39111 17480 85747 398
Summa anläggningstillgångar1 000 0001 000 0001 000 0001 015 3891 009 931828 763586 814494 057
Summa tillgångar1 405 4221 320 7581 107 0001 330 8031 128 322839 937667 671541 455
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder10 48424 93610 856116 31182 72124 46433 24340 837
Långfristiga skulder————————
Summa skulder10 48424 93610 856116 31182 72124 46433 24340 837
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)−53 56570 009−27 803295 44818 659−34 87823 28075 740
Summa eget kapital1 394 9381 295 8221 096 1441 214 4921 045 601815 473634 428500 618
Resultaträkning
Nettoomsättning062 0000264 00026 00015 00070 00070 000
Rörelseresultat−31 34039 875−28 381219 594−6 192−16 11041 34929 940
Resultat före skatt−53 56570 009−27 803353 68223 543−32 78136 62485 025
Årets resultat−53 56570 009−27 803295 44818 659−34 87823 28075 740
Personalkostnader———00———
Avskrivningar————————
Övriga nyckeltal
Anställda———11———
Föreslagen utdelning———————322 400

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Nerlund arkitektur och media AB

Översikt

Nerlund arkitektur och media AB (org.nr 556894-2105) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Enskede. Bransch enligt SCB: teknisk konsultverksamhet inom bygg- och anläggningsteknik (SNI 71121).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 70 000 kr, i nivå med året innan. Årets resultat 2025 var en vinst på 75 740 kr (108 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 8 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2022: 1. Nettoomsättningen per anställd var 26 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 541 455 kr och det egna kapitalet 500 618 kr (soliditet 92,5 %). Årsredovisningen för 2025 föreslår en utdelning på 322 400 kr.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag