ÅsMo skogstjänst ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2018–2025
| 2017/18 | 2018/19 | 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||||
| Summa omsättningstillgångar | 107 620 | 131 272 | 104 306 | 90 675 | 87 634 | 84 584 | 51 309 | 48 908 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 107 620 | 131 272 | 104 306 | 90 675 | 87 634 | 84 584 | 51 309 | 48 908 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||||
| Kortfristiga skulder | 69 489 | 78 404 | 73 421 | 71 100 | 70 908 | 74 242 | 34 396 | 34 396 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 69 489 | 78 404 | 73 421 | 71 100 | 70 908 | 74 242 | 34 396 | 34 396 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −53 907 | 14 736 | −21 982 | −11 309 | −2 849 | −2 849 | 3 037 | −2 400 |
| Summa eget kapital | 38 131 | 52 868 | 30 885 | 19 575 | 16 726 | 10 342 | 16 913 | 14 512 |
| Resultaträkning | ||||||||
| Nettoomsättning | −1 | 59 602 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −53 907 | 14 736 | −21 982 | −11 309 | −2 849 | −2 849 | 3 037 | −2 400 |
| Resultat före skatt | −53 907 | 14 736 | −21 982 | −11 309 | −2 849 | −2 849 | 3 037 | −2 400 |
| Årets resultat | −53 907 | 14 736 | −21 982 | −11 309 | −2 849 | −2 849 | 3 037 | −2 400 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||||
| Anställda | — | 0 | 0 | — | — | — | 0 | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — | 0 | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: ÅsMo skogstjänst AB
Översikt
ÅsMo skogstjänst AB (org.nr 556893-6727) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Näsåker. Bransch enligt SCB: drivning (SNI 02200).
Ekonomi
Räkenskapsåret 2025 hade företaget ingen nettoomsättning. Räkenskapsåret 2025 gav en förlust på 2 400 kr. Företaget har gått med vinst under 2 av 8 redovisade räkenskapsår. Enligt årsredovisningen hade företaget inga anställda räkenskapsåret 2024. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 48 908 kr och det egna kapitalet 14 512 kr (soliditet 29,7 %).
Värt att notera
Det egna kapitalet understiger hälften av aktiekapitalet (50 000 kr); enligt aktiebolagslagen kan styrelsen då behöva upprätta en kontrollbalansräkning.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.