Mölnlycke Fast Food ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Utdelning
föreslagenFöreslagen utdelning 550 000 kr.
Uppgiften är hämtad direkt ur årsredovisningens förslag till resultatdisposition (inte beräknad).
Sammanställning av årsredovisningar2020–2024
| 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||
| Summa omsättningstillgångar | 192 873 | 372 694 | 419 725 | 517 487 | 665 563 |
| Summa anläggningstillgångar | 241 020 | 228 135 | 245 064 | 188 843 | 169 197 |
| Summa tillgångar | 433 893 | 600 829 | 664 789 | 706 330 | 834 760 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||
| Kortfristiga skulder | 101 283 | 128 850 | 111 216 | 62 080 | 71 811 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — | — |
| Summa skulder | 101 283 | 128 850 | 111 216 | 62 080 | 71 811 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 135 768 | 139 369 | 81 594 | 90 677 | 118 699 |
| Summa eget kapital | 332 610 | 471 979 | 553 573 | 644 250 | 762 949 |
| Resultaträkning | |||||
| Nettoomsättning | 216 000 | 216 000 | 224 000 | 234 174 | 240 000 |
| Rörelseresultat | 172 821 | 177 161 | 101 761 | 114 715 | 150 906 |
| EBITDA | 192 145 | 196 496 | 121 407 | 134 361 | 170 552 |
| Resultat före skatt | 172 751 | 177 161 | 101 258 | 114 307 | 149 759 |
| Årets resultat | 135 768 | 139 369 | 81 594 | 90 677 | 118 699 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | 19 324 | 19 335 | 19 646 | 19 646 | 19 646 |
| Övriga nyckeltal | |||||
| Anställda | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | 0 | 0 | 550 000 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Mölnlycke Fast Food AB
Översikt
Mölnlycke Fast Food AB (org.nr 556893-6503) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Nättraby. Bransch enligt SCB: uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade, andra lokaler (SNI 68203).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 240 000 kr, vilket är 2,5 % mer än året innan (234 174 kr). Från 2020 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 2,7 % per år. Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2024). Årets resultat 2024 var en vinst på 118 699 kr (49,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 834 760 kr och det egna kapitalet 762 949 kr (soliditet 91,4 %). Årsredovisningen för 2024 föreslår en utdelning på 550 000 kr.
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.