42ducks AktiebolagAktiv

556893-4755AktiebolagRegistrerat 2012ENSKEDE

Finansiell översikt

103 745 kr+245,8%
Omsättning 2025/26
−24,2%
Genomsnittlig årlig förändring 2018/19–2025/26
-200 tusen0200 tusen400 tusen600 tusen800 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26

Nyckeltal

2025/26
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
0200 tusen400 tusen600 tusen2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
2018/192019/202020/212021/222022/232023/242024/252025/26
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar455 648232 932149 32391 55273 17433 31828 514136 058
Summa anläggningstillgångar46 19939 24037 50037 50037 50037 50037 50037 500
Summa tillgångar501 847272 172186 823129 052110 67470 81866 014173 558
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder153 16428 71820 12614 68718 72613 67479317 605
Långfristiga skulder————————
Summa skulder153 16428 71820 12614 68718 72613 67479317 604
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat————————
Årets resultat (eget kapital)−27 536−105 229−76 757−52 332−22 417−34 8048 07790 733
Summa eget kapital348 683243 454166 697114 36591 94857 14465 221155 954
Resultaträkning
Nettoomsättning723 648−10−19 998−229 998103 745
Rörelseresultat−27 459−105 259−76 720−52 289−22 551−35 15110 18790 681
EBITDA−20 500−98 300−74 980−52 289————
Resultat före skatt−27 536−105 229−76 757−52 332−22 417−34 80410 17590 733
Årets resultat−27 536−105 229−76 757−52 332−22 417−34 8048 07790 733
Personalkostnader678 04527 00827 45717 3960———
Avskrivningar6 9596 9591 7400————
Övriga nyckeltal
Anställda————————
Föreslagen utdelning————00——

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Sammanfattning: 42ducks Aktiebolag

Översikt

42ducks Aktiebolag (org.nr 556893-4755) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Enskede.

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 103 745 kr, vilket är 246 % mer än året innan (29 998 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 24,2 % per år. Årets resultat 2026 var en vinst på 90 733 kr (87,5 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 8 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 173 558 kr och det egna kapitalet 155 954 kr (soliditet 89,9 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.