Jilba Development ABAktiv

556891-7784AktiebolagRegistrerat 2012MOTALA

Finansiell översikt

8 356 000 kr−2,4%
Omsättning 2025
+8,2%
Genomsnittlig årlig tillväxt 2019–2025
02,5 mn5 mn7,5 mn10 mn2019202020212022202320242025

Nyckeltal

2025
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
010 mn20 mn2019202020212022202320242025
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
2019202020212022202320242025
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar513 507611 3301 050 7211 651 388733 956749 9471 642 047
Summa anläggningstillgångar14 856 82014 791 60814 291 63013 678 86215 328 09314 741 66413 745 346
Summa tillgångar15 370 32715 402 93815 342 35115 330 25016 062 04915 491 61115 387 393
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder3 456 5043 636 4324 199 8144 189 7074 694 2844 215 7853 273 353
Långfristiga skulder10 191 2159 489 7108 805 8208 527 7238 350 5777 340 7067 780 530
Summa skulder13 905 41613 440 35113 219 36112 810 48713 098 28011 858 45711 355 849
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat———————
Årets resultat (eget kapital)37 809497 676160 403396 772444 007669 384398 391
Summa eget kapital1 464 9111 962 5872 122 9902 519 7632 963 7693 633 1544 031 544
Resultaträkning
Nettoomsättning5 208 0006 225 0005 816 0007 514 0007 752 0008 558 0008 356 000
Rörelseresultat−26 2541 134 866395 801841 3221 109 4391 769 3481 007 514
EBITDA207 5791 615 6101 000 1901 454 0901 656 3092 355 7771 558 731
Resultat före skatt55 042619 923204 365495 609559 233842 800506 839
Årets resultat37 809497 676160 403396 772444 007669 384398 391
Personalkostnader2 101 7302 148 7722 164 0312 498 9632 686 6293 025 7503 440 737
Avskrivningar233 833480 744604 389612 768546 870586 429551 217
Övriga nyckeltal
Anställda4445578
Föreslagen utdelning———————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Sammanfattning: Jilba Development AB

Översikt

Jilba Development AB (org.nr 556891-7784) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Motala. Bransch enligt SCB: hotellverksamhet med restaurangrörelse (SNI 55101).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 8 356 000 kr, vilket är 2,4 % mindre än året innan (8 558 000 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 8,2 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 398 391 kr (4,8 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 8 (året innan: 7). Nettoomsättningen per anställd var 1 044 500 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 15 387 393 kr och det egna kapitalet 4 031 544 kr (soliditet 26,2 %).

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 4 personer. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.

Liknande företag