Skaffera ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2020–2025
| 2019/20 | 2020/21 | 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 148 979 | 210 430 | 229 849 | 238 419 | 251 708 | 237 717 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 148 979 | 210 430 | 229 849 | 238 419 | 251 708 | 237 717 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 973 | 16 206 | 36 260 | 31 222 | 33 022 | 12 243 |
| Långfristiga skulder | 0 | 14 674 | 0 | — | — | — |
| Summa skulder | 973 | 30 880 | 36 260 | 31 222 | 33 022 | 12 243 |
| Aktiekapital | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 | 51 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | −14 709 | 31 544 | 14 039 | 13 608 | 11 489 | 6 788 |
| Summa eget kapital | 148 006 | 179 550 | 193 589 | 207 197 | 218 686 | 225 474 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 0 | 40 000 | 21 000 | 21 000 | 35 000 | 45 000 |
| Rörelseresultat | −14 709 | 36 125 | 17 692 | 17 250 | 14 601 | 8 905 |
| Resultat före skatt | −14 709 | 36 125 | 17 683 | 17 161 | 14 496 | 8 878 |
| Årets resultat | −14 709 | 31 544 | 14 039 | 13 608 | 11 489 | 6 788 |
| Personalkostnader | — | — | — | — | — | — |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | — | — | — | — | — | — |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Skaffera AB
Översikt
Skaffera AB (org.nr 556890-8122) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Kungsbacka. Bransch enligt SCB: allmän service och reparation av motorfordon utom motorcyklar (SNI 95311).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 45 000 kr, vilket är 28,6 % mer än året innan (35 000 kr). Det är den högsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2020–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 6 788 kr (15,1 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 5 av 6 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 237 717 kr och det egna kapitalet 225 474 kr (soliditet 94,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.