Fotograf Klara G ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024/25Balansstruktur
Utdelning
från årsredovisningenFöreslagen utdelning 200 000 kr.
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 360 380 | 1 188 107 | 1 222 235 | 1 442 318 |
| Summa anläggningstillgångar | 302 017 | 369 835 | 339 554 | 311 223 |
| Summa tillgångar | 1 662 397 | 1 557 942 | 1 561 789 | 1 753 541 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 337 066 | 301 582 | 247 112 | 171 219 |
| Långfristiga skulder | — | — | — | — |
| Summa skulder | 688 867 | 653 383 | 598 913 | 523 020 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 627 477 | 331 029 | 258 317 | 267 646 |
| Summa eget kapital | 973 530 | 904 559 | 962 876 | 1 230 521 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 2 476 000 | 1 798 000 | 1 248 000 | 1 097 000 |
| Rörelseresultat | 1 060 319 | 410 313 | 324 321 | 311 267 |
| EBITDA | 1 083 253 | 435 683 | 349 690 | 336 636 |
| Resultat före skatt | 792 359 | 419 709 | 330 326 | 338 662 |
| Årets resultat | 627 477 | 331 029 | 258 317 | 267 646 |
| Personalkostnader | 556 125 | 749 310 | 432 192 | 334 488 |
| Avskrivningar | 22 934 | 25 370 | 25 369 | 25 369 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | 200 000 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Fotograf Klara G AB
Översikt
Fotograf Klara G AB (org.nr 556889-4959) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Farsta. Bransch enligt SCB: fotoverksamhet (SNI 74200).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 1 097 000 kr, vilket är 12,1 % mindre än året innan (1 248 000 kr). Från 2022 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 23,8 % per år. Det är den lägsta nettoomsättningen under de redovisade åren (2022–2025). Årets resultat 2025 var en vinst på 267 646 kr (24,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under alla 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 1 097 000 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 1 753 541 kr och det egna kapitalet 1 230 521 kr (soliditet 70,2 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.