Sub i Sveavägen Stockholm ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2022–2025
| 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||
| Summa omsättningstillgångar | 1 038 727 | 715 809 | 311 686 | 422 946 |
| Summa anläggningstillgångar | 250 000 | 250 000 | 311 130 | 269 450 |
| Summa tillgångar | 1 288 727 | 965 809 | 622 816 | 692 396 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||
| Kortfristiga skulder | 882 222 | 682 678 | 415 451 | 434 439 |
| Långfristiga skulder | 22 787 | 0 | — | — |
| Summa skulder | 905 009 | 682 678 | 415 451 | 434 439 |
| Aktiekapital | 100 000 | 100 000 | 100 000 | 100 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 9 253 | −100 588 | −75 765 | 50 592 |
| Summa eget kapital | 383 718 | 283 131 | 207 365 | 257 957 |
| Resultaträkning | ||||
| Nettoomsättning | 3 549 000 | 3 513 000 | 3 076 000 | 3 509 000 |
| Rörelseresultat | 79 594 | −82 863 | −66 088 | 61 957 |
| EBITDA | 102 094 | −82 863 | −43 816 | 103 637 |
| Resultat före skatt | 9 253 | −100 588 | −75 765 | 50 592 |
| Årets resultat | 9 253 | −100 588 | −75 765 | 50 592 |
| Personalkostnader | 1 249 832 | 1 425 170 | 1 184 516 | 1 140 610 |
| Avskrivningar | 22 500 | 0 | 22 272 | 41 680 |
| Övriga nyckeltal | ||||
| Anställda | 4 | 5 | 4 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Sub i Sveavägen Stockholm AB
Översikt
Sub i Sveavägen Stockholm AB (org.nr 556889-3217) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Kista. Bransch enligt SCB: restaurangverksamhet (SNI 56110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 3 509 000 kr, vilket är 14,1 % mer än året innan (3 076 000 kr). Årets resultat 2025 var en vinst på 50 592 kr (1,4 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 2 av 4 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 3 (året innan: 4). Nettoomsättningen per anställd var 1 169 667 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 692 396 kr och det egna kapitalet 257 957 kr (soliditet 37,3 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.