Belfor Städ ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025/26Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2026
| 2021/22 | 2022/23 | 2023/24 | 2024/25 | 2025/26 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 938 272 | 6 282 842 | 7 990 747 | 5 544 133 | 6 142 245 |
| Årets resultat | 1 132 269 | 127 340 | 127 770 | −1 206 280 | −228 891 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 2 747 681 | 2 855 994 | 2 765 363 | 1 410 955 | 1 378 186 |
| Summa skulder | 749 048 | 930 021 | 891 620 | 743 492 | 939 614 |
| Summa eget kapital | 1 998 633 | 1 925 973 | 1 873 743 | 667 463 | 438 572 |
| Anställda | 8 | 13 | 18 | 11 | 11 |
| Föreslagen utdelning | — | 0 | 0 | 0 | 0 |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Liknande företag
Sammanfattning: Belfor Städ AB
Översikt
Belfor Städ AB (org.nr 556889-1625) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Sollentuna. Bransch enligt SCB: lokalvård (SNI 81210).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2026 var 6 142 245 kr, vilket är 10,8 % mer än året innan (5 544 133 kr). Från 2019 till 2026 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 9,4 % per år. Räkenskapsåret 2026 gav en förlust på 228 891 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2026: 11. Nettoomsättningen per anställd var 558 386 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2026 var balansomslutningen 1 378 186 kr och det egna kapitalet 438 572 kr (soliditet 31,8 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av 2 personer. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.