Body & Fitness Nora ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2024Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2024
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | ||||||
| Summa omsättningstillgångar | 338 245 | 236 808 | 968 192 | 1 579 915 | 2 410 269 | 957 232 |
| Summa anläggningstillgångar | 63 279 | 767 991 | 680 416 | 579 391 | 1 096 513 | 1 525 412 |
| Summa tillgångar | 401 524 | 1 004 799 | 1 648 608 | 2 159 306 | 3 506 782 | 2 482 644 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | ||||||
| Kortfristiga skulder | 132 255 | 146 437 | 452 740 | 626 032 | 1 302 849 | 1 046 223 |
| Långfristiga skulder | 79 873 | 783 240 | 1 064 841 | 1 211 228 | 1 512 700 | 998 758 |
| Summa skulder | 212 128 | 929 677 | 1 517 581 | 1 837 260 | 2 868 183 | 2 044 981 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 79 474 | −150 275 | 55 905 | 191 019 | 316 553 | −20 936 |
| Summa eget kapital | 189 396 | 75 122 | 131 027 | 322 046 | 638 599 | 437 663 |
| Resultaträkning | ||||||
| Nettoomsättning | 1 231 572 | 1 603 833 | 1 161 801 | 2 657 000 | 3 844 000 | 3 283 000 |
| Rörelseresultat | 87 849 | −134 047 | 666 548 | 465 150 | 748 562 | 85 764 |
| EBITDA | 124 820 | −14 662 | 843 603 | 661 812 | 972 274 | 352 856 |
| Resultat före skatt | 79 474 | −150 275 | 55 905 | 191 019 | 349 080 | −18 922 |
| Årets resultat | 79 474 | −150 275 | 55 905 | 191 019 | 316 553 | −20 936 |
| Personalkostnader | 663 993 | 802 127 | 560 375 | 1 058 952 | 1 250 730 | 1 497 816 |
| Avskrivningar | 36 971 | 119 385 | 177 055 | 196 662 | 223 712 | 267 092 |
| Övriga nyckeltal | ||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | — | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Body & Fitness Nora AB
Översikt
Body & Fitness Nora AB (org.nr 556887-9554) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Nora. Bransch enligt SCB: drift av gymanläggningar (SNI 93130).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2024 var 3 283 000 kr, vilket är 14,6 % mindre än året innan (3 844 000 kr). Från 2019 till 2024 har nettoomsättningen i genomsnitt ökat med 21,7 % per år. Räkenskapsåret 2024 gav en förlust på 20 936 kr. Företaget har gått med vinst under 4 av 6 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2024: 3. Nettoomsättningen per anställd var 1 094 333 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2024 var balansomslutningen 2 482 644 kr och det egna kapitalet 437 663 kr (soliditet 17,6 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.