Investrad Violins ABAktiv

556887-2682AktiebolagRegistrerat 2012KUNGSÄNGEN

Finansiell översikt

6 823 000 kr+25,5%
Omsättning 2022
−19,1%
Genomsnittlig årlig förändring 2018–2022
05 mn10 mn15 mn20 mn20182019202020212022

Nyckeltal

2022
Balansstruktur
OmsättningstillgångarAnläggningstillgångarSkulderEget kapital
01 mn2 mn3 mn20182019202020212022
Sammanställning av årsredovisningar2018–2022
20182019202020212022
Balansräkning — tillgångar
Summa omsättningstillgångar1 445 769784 8581 007 0751 594 2542 058 812
Summa anläggningstillgångar——19 0649 5320
Summa tillgångar1 445 769784 8591 026 1391 603 7862 058 812
Balansräkning — eget kapital och skulder
Kortfristiga skulder322 623327 217413 731723 1951 517 639
Långfristiga skulder—————
Summa skulder462 623327 217413 731723 1951 517 639
Aktiekapital50 00050 00050 00050 00050 000
Balanserat resultat—————
Årets resultat (eget kapital)388 284−525 504154 766268 183−339 418
Summa eget kapital983 146457 642612 408880 591541 173
Resultaträkning
Nettoomsättning15 910 0002 950 0003 821 0005 438 0006 823 000
Rörelseresultat622 347−665 504154 794268 277−339 376
EBITDA——164 326277 809−329 844
Resultat före skatt481 159−525 504154 766268 183−339 418
Årets resultat388 284−525 504154 766268 183−339 418
Personalkostnader2 5720———
Avskrivningar——9 5329 5329 532
Övriga nyckeltal
Anställda—————
Föreslagen utdelning—————

Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.

Liknande företag

Samma bransch i KUNGSÄNGEN

Sammanfattning: Investrad Violins AB

Översikt

Investrad Violins AB (org.nr 556887-2682) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Kungsängen. Bransch enligt SCB: partihandel med övriga hushållsvaror (SNI 46499).

Ekonomi

Nettoomsättningen räkenskapsåret 2022 var 6 823 000 kr, vilket är 25,5 % mer än året innan (5 438 000 kr). Från 2018 till 2022 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 19,1 % per år. Räkenskapsåret 2022 gav en förlust på 339 418 kr. Företaget har gått med vinst under 3 av 5 redovisade räkenskapsår. Vid utgången av räkenskapsåret 2022 var balansomslutningen 2 058 812 kr och det egna kapitalet 541 173 kr (soliditet 26,3 %).

Värt att notera

Den senaste digitalt inlämnade årsredovisningen avser 2022.

Källor och uppdatering

Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-11-02. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.