Stina Torén ABAktiv
Finansiell översikt
Nyckeltal
2025Balansstruktur
Sammanställning av årsredovisningar2019–2025
| 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Balansräkning — tillgångar | |||||||
| Summa omsättningstillgångar | 488 260 | 585 113 | 627 341 | 830 170 | 696 632 | 609 449 | 693 432 |
| Summa anläggningstillgångar | — | — | — | — | — | — | — |
| Summa tillgångar | 488 260 | 585 113 | 627 341 | 830 170 | 696 632 | 609 449 | 693 432 |
| Balansräkning — eget kapital och skulder | |||||||
| Kortfristiga skulder | 55 189 | 57 794 | 24 540 | 89 414 | 105 432 | −12 359 | 39 202 |
| Långfristiga skulder | 24 852 | 50 281 | 60 918 | 76 065 | 37 635 | 50 701 | 78 335 |
| Summa skulder | 80 041 | 108 075 | 85 458 | 165 479 | 143 067 | 38 342 | 117 537 |
| Aktiekapital | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 | 50 000 |
| Balanserat resultat | — | — | — | — | — | — | — |
| Årets resultat (eget kapital) | 22 276 | 68 819 | 64 845 | 122 809 | −111 126 | 17 541 | 4 788 |
| Summa eget kapital | 408 219 | 477 038 | 541 883 | 664 691 | 553 565 | 571 107 | 575 895 |
| Resultaträkning | |||||||
| Nettoomsättning | 246 699 | 569 727 | 307 809 | 392 797 | 267 499 | 173 598 | 210 399 |
| Rörelseresultat | 29 701 | 89 195 | 82 451 | 155 235 | −111 324 | 16 420 | 4 952 |
| Resultat före skatt | 29 701 | 89 166 | 82 451 | 155 245 | −111 126 | 17 541 | 4 788 |
| Årets resultat | 22 276 | 68 819 | 64 845 | 122 809 | −111 126 | 17 541 | 4 788 |
| Personalkostnader | 146 412 | 201 814 | 135 946 | 151 129 | 179 826 | 62 720 | 146 485 |
| Avskrivningar | — | — | — | — | — | — | — |
| Övriga nyckeltal | |||||||
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Föreslagen utdelning | — | — | — | 0 | 0 | — | — |
Ett streck (—) betyder att årsredovisning saknas eller att raden inte finns i årsredovisningen; 0 är ett noll som anges i årsredovisningen.
Sammanfattning: Stina Torén AB
Översikt
Stina Torén AB (org.nr 556885-7063) är ett aktiebolag. Företaget registrerades 2012 och har funnits i 14 år. Säte enligt registret: Östersund. Bransch enligt SCB: arkitektverksamhet (SNI 71110).
Ekonomi
Nettoomsättningen räkenskapsåret 2025 var 210 399 kr, vilket är 21,2 % mer än året innan (173 598 kr). Från 2019 till 2025 har nettoomsättningen i genomsnitt minskat med 2,6 % per år. Årets resultat 2025 var en vinst på 4 788 kr (2,3 % av nettoomsättningen). Företaget har gått med vinst under 6 av 7 redovisade räkenskapsår. Antal anställda räkenskapsåret 2025: 1. Nettoomsättningen per anställd var 210 399 kr. Vid utgången av räkenskapsåret 2025 var balansomslutningen 693 432 kr och det egna kapitalet 575 895 kr (soliditet 83,0 %).
Källor och uppdatering
Grunduppgifterna och de digitalt inlämnade årsredovisningarna kommer från Bolagsverkets öppna data och branschkoden från SCB (CC BY 2.5 SE); bolagsprofil.se uppdaterar dem dagligen. Den senaste årsredovisningen är undertecknad av en person. Uppgifterna avser läget 2026-10-12. Förändringar, genomsnitt och nyckeltal är beräknade av bolagsprofil.se utifrån öppna data och är ingen officiell bedömning.